Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

18 maja 2022

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o przetworach ekologicznych, odnajdziesz na artmankiszonki.pl.

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który zaczął się na początku zeszłego stulecia, artykuły konsumowane przez nas codziennie zaczęto nagminnie nasycać różnorodnymi związkami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Ale razem z dojrzewającym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jak może to oddziaływać na ich samopoczucie, ostatnio coraz częściej szukają oni produktów wytworzonych z żywności nieprzetworzonej.

Plusy przetworów ekologicznych

By konkretny wyrób oferowany w naszym kraju mógł tytułować się „ekologicznym”, musi spełnić wiele przesłanek. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej wykonane muszą pozyskać odpowiednie certyfikaty nadawane przez wyznaczone do tego instytuty. Podstawową jednak cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, że użyte do ich przyrządzenia warzywa i owoce hodowano według głównych norm rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie wykorzystywali chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które też szkodzą środowisku. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe czy powodują zakwaszenie gleby, a natryski pół chemicznymi pestycydami nieraz powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy rośliny posiadają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych związków przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Jak musi być oznaczona żywność ekologiczna?

Przetwory eko podlegają nieustannej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym również podczas magazynowania i przewozu. Co ważne, jeśli przetwór spełnia kryteria, jego producent prócz standardowych informacji między innymi o masie netto, miejscu produkcji ingredientów, temperaturze przechowywania, dacie trwałości czy kaloryczności, musi także obligatoryjnie podać numer ID jednostki certyfikującej dany artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli białe gwiazdki, które układają się w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów powinno się zatem czytać wnikliwie etykiety produktów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o zdobytych certyfikatach.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

You May Also Like