Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

10 września 2020

Więcej informacji o orynnowaniu dachu

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły wchodzą w ich skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, PCV czy plastikowe – co zamontować?

W ofercie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z kilku materiałów – m. in z metalu lub PCV. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien powinno się zatem skonsultować z ekspertem.

Dane firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

You May Also Like