Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe i lubiane przekąski

1 grudnia 2021

Szukasz kiszonkek warzywnych? Wejdź na https://tinyurl.com/ygvrvf9y.

Kiszonki są tak mocno związane z polską kuchnią, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański smakołyk, nieczęsto spotykany w pozostałych rejonach świata. Jednakże kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Dlaczego kiszone przetwory z warzyw cieszą się popularnością?

Badacze historii potwierdzili, iż metoda konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w soli, w zlewie z octu albo w solance, znana jest ludziom od ponad 4 tysiącleci. Ta metoda przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której się ją zanurza, powstrzymuje rozwój bakterii gnilnych. Paręset lat wstecz był to perfekcyjny sposób, aby wydłużyć czas przydatności do konsumpcji warzyw, mięsa i ryb niekiedy o kilkanaście tygodni. W wyniku tego wynikł zwyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zawsze słyną z własności prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Wyróżniają się one między innymi sporą zawartością witaminy C, dlatego żeglarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z rzepaku lub buraka cukrowego.

Kiszone przetwory z warzyw – co da się kisić?

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni właściwie w większości zakątków świata, również w Kanadzie i w USA, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie cieszy się szeroką popularnością. Jednakże pickle są tam bodajże niezmiernie lubianym składnikiem sandwiczy, hot-dogów i burgerów. W Polsce oprócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania surówek oraz zup. Jednakże nie tylko te warzywa można kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. botwinkę, marchew, jak również owoce (np. śliwki), a niekiedy nawet jaja.

Ocet i Solanka modyfikują teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się fundamentem bądź znaczącym dodatkiem do tysięcy potraw regionalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie regionach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. W efekcie ogórek przygotowany wedle standardowej polskiej receptury, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

You May Also Like