Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

7 grudnia 2019

Kup łańcuch śniegowy na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

You May Also Like