Jaki kolor rolet pasuje do różnych pomieszczeń?

30 sierpnia 2018

Przeglądając oferty producentów rolet, szybko zobaczysz, że przesłony występują w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaki kolor się zdecydować? Istnieje parę reguł, które warto znać przed zakupem nowej rolety na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz dla siebie roletę w kolorze idealnym!

Jakie kolory rolet dobrać?

W temacie kolorów rolet istnieją 3 podstawowe trendy: dopełnienie, kontrast oraz minimalizm. Minimalizm polecany jest zwolennikom prostych, czystych pomieszczeń, z małą liczbą dodatków i ozdobnych bibelotów. Przynależysz do tej grupy? Zdecyduj się na rolety w kolorze beżowym, écru, piaskowym albo szarym. Neutralne barwy nie będą się wyróżniać, a rolety będą tłem dla pozostałych elementów w pokoju. Następny nurt to siła kontrastu. Dla kolorów podstawowych: żółtego, czerwonego i niebieskiego opozycją będą odpowiednio: fioletowy, zielony i pomarańczowy. Jeśli posiadasz ściany albo meble w niebieskim kolorze, to kontrastować z nimi będzie najsilniej element – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolor rolety dopasuj do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Masz salon w odcieniach beżu? Użyj więc rolet tej samej barwie.

Czy kolory rolet oddziałują na nastrój?

Według ogólnej zasady oddziaływania kolorów na nasz nastrój, barwy ciepłe pobudzają, natomiast zimne wyciszają. Mocny żółty popchnie nas do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to symbol odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w salonie i wszędzie tam, gdzie wypoczywasz. Uspokajający niebieski jest wręcz idealny do sypialni. Kochasz czerwień? Unikaj jej na dużych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz eskalować napięcia i nerwowe sytuacje. Używaj jej tylko w drobnych dodatkach – roleta w tym kolorze, plakat na ścianie czy ozdobne poduszki zupełnie wystarczą, żeby ożywić wnętrze.

You May Also Like