Czym zachęcić nastolatka do czytania? Kupuj mu książki młodzieżowe!

26 grudnia 2022

Tu kupisz książki dla młodzieży.

Młodzież urodzona w XXI wieku ma coraz rzadszy kontakt z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, w smartfonie czy na tablecie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także z powodu obowiązku poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla szeregu licealistów czytanie dla przyjemności stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – historie intrygujące młodszą generację czytelników

Młodzież nie nie ma potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają tematy i opisują historie intrygujące młodsze pokolenie odbiorców. Ten gatunek literatury uzyskał nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja pisana z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in groza, fantasy i romanse. Lecz cechą wspólną tych opowieści jest odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodzieży. Historie te mówią zatem o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami czy odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla nastolatków pozwala licealistom poczuć, że inni także doświadczają identycznych problemów przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać Lektura literatury dla młodzieży upraszcza naukę języka ojczystego

Warto proponować młodzieży interesującą ją literaturę, bo spotęgowanie w nich ochoty czytania dla zabawy z biegiem lat przynosi niemało korzyści. Nastolatek, który dużo czyta operuje większym zasobem leksykalnym i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co zauważalnie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o problemach innych osób w podobnym wieku to też metoda na dokładniejsze poznanie siebie, własnych pragnień oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co ważne, rodzina nigdy nie powinna kpić z zainteresowań dziecka. Jeśli więc nastolatek chętniej wybiera książki o wampirach czy superbohaterach nie mówcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Dane firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

You May Also Like