Ciekawa propozycja wyposażenia wnętrza – kominek ekologiczny

13 grudnia 2019

Ile razy widzieliśmy już tę scenę – radośni ludzie z filiżanką ciepłej kawy w ręku ogrzewają się przy płomieniach kominka. Zwykle zimą i jesienią mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości zamontowania kominka wszystkim, którzy mają dom. Faktem jest, iż zwykłego kominka nie założymy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Charakterystyka biokominków i jego główne zalety

Eko kominek, znany również jako biokominek, cechuje się tym, że można go postawić w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on utworzenia komina wentylacyjnego, istotne jest natomiast, żeby powierzchnia w którym będzie założony biokominek wyróżniała się niczym niezakłóconą cyrkulację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w lokalach absolutnie szczelnych. Ogromną zaletą biokominka jest jego ascetyczna budowa (to wręcz tylko obudowa i palenisko) oraz stosunkowo niski ciężar. Zazwyczaj wykonany jest ze stali nierdzewnej, jednak można znaleźć również modele z obudową kamienną albo ze szkła. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przestawianie, np. wtedy kiedy zapragniemy zmienić wystrój wnętrza. W kilku minionych latach moda na eko kominki tak silnie rozwinęła te produkty, że obecnie nietrudno dobrać jakiś jego wariant do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostaniemy modele biokominków wolnostojących, wiszących lub narożnych. Są modele biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w altanach, w ogrodzie, na werandzie, tarasie lub na balkonie, które można wykorzystać również jako dekorację ogródka restauracji czy hotelu.

Biokominek nie wytwarza związków szkodliwych dla środowiska

W biokominkach nie wykorzystuje się ani drewna ani węgla, dzięki czemu nie wytwarza się dym. W czasie wypalania się bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się wyłącznie para wodna oraz dwutlenek węgla (stąd wspomniana wyżej konieczność zapewnienia poprawnego obiegu powietrza w pomieszczeniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest także to, że po skończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają tym samym na sprzętach domowych czy meblach, bo biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, iż eko kominki wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, jednakże ich plusy, głównie opcja korzystania z nich w bloku oraz wysokie walory estetyczne, są silnym argumentem za ich kupnem.

You May Also Like