Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

10 października 2019

Jeśli potrzebujesz kantara sznurkowego, koniecznie sprawdź https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. W następstwie tego powinien on pasować do wymiarów i kształtu głowy konia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem wybrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach znajdziemy różne typy kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może mieć nad koniem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo sztucznym albo prawdziwym futerkiem, które da się zdjąć celem wyczyszczenia. Taki kantar doskonale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo treningów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni fryzyjskich, arabskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie belgijskie).

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

You May Also Like