Potrzebujesz bata dla konia? Sprawdź horse-trade.pl.
Zamawiając odzież jeździecką nie można zapomnieć o wyposażeniu się również w najistotniejsze akcesoria. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, oswajania konia czy w trakcie zawodów, niezbędne będzie wykorzystanie palcatów i batów jeździeckich.
Baty oraz palcaty – charakterystyka
Wymienia się kilka kategorii batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz rzecz jasna palcaty skokowe. Przeważnie korzysta się z:
– bat do lonżowania – ma zwykle minimum 160 a maksimum 200 centymetrów długości i służy do zachęcenia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, zatrzymania konia albo przyciągnięcia jego uwagi. Dzięki niemu trener utrzymuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania produkowane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni niezależnie od warunków. Na ogół są składane, jednakże można kupić także baty jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma zwykle między 90 a 140 centymetrów) i kończy się sznureczkiem. Korzysta się z niego podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, że wykorzystuje się go wyłącznie wtedy, gdy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia właściwego zachowania za pomocą komunikatów dawanych nogą bądź dłonią.
– palcat skokowy – zwyczajowo zwany też szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – jego długość to około 60-75 cm. Zakończony jest zazwyczaj klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz przymusza je do konkretnej reakcji. Palcatem uderza się lekko w łopatkę zwierzęcia, co tłumaczy, dlaczego jest on tak krótki.
Palcatów i batów używaj z namysłem
Batów oraz szpicrut niesłychanie łatwo nadużyć, wobec tego trzeba zawsze używać ich rozważnie. Za silny cios może spowodować, że zamiast wypełnić polecenie zwierzę będzie bardziej agresywne bądź będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Kiedy bat czy też palcat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to oznaka, iż jeździec uderzył bez wątpienia za mocno.
Podczas jazdy baty oraz palcaty trzymamy tak, żeby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli rączka kończy się pętlą, nie należy zaciągać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku upadku jeździec mógłby się zranić.
Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]