Więcej o oknach zabytkowych drewnianych
Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie lepiej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje także metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być remontowane według prawa – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem kupionych w markecie materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić te prace?
Jak odróżnić okna zabytkowe?
Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, co powoduje, że niezbędne stają się lufciki, za pomocą których możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który ma wiele zalet, ale wymaga regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.
Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?
Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – ten typ okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone wysokie kary.
Dane firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]