Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

26 września 2018

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - poznaj więcej szczegółów o tych usługach

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. W jaki sposób przebiegają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie kierowców składa się z 2 części. Na początku osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

You May Also Like