Jak poprawić działanie magazynu? O automatyce magazynowej

14 lutego 2019

Współczesne hale magazynowe mają zwykle ogromną powierzchnię i składują miliony sztuk towarów. To sprawia, że, aby zachować wysoką efektywność ich pracy, powinno się wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, która usprawnia procesy przechowywania, rozładunku i wysyłki składowanych dóbr. Pod tym pojęciem kryje się szereg udogodnień, wśród których istotne znaczenie mają wózki systemowe, system regałów przesuwnych oraz transport poziomy. Jak rozwijają one wydajność magazynów?

Automatyzacja magazynu – transport poziomy oraz wózki systemowe

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu efektywniejszym, szybszym i bezpieczniejszym. Dzisiaj jest to osiągalne dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na redukcję szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra. Natomiast systemy transportu poziomego zazwyczaj składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem.

Przesuwane regały przemysłowe

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on przede wszystkim uciążliwy w składach o niewielkim metrażu oraz w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem okazują się być przesuwane regały magazynowe. Dzięki nim pojemność magazynu może zostać zwiększona o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszczególnych palet będzie niemal tak proste, co w przypadku zwykłych systemów regałów. Do składowania produktów o mniejszej wartości, można ponadto użyć automatycznych szaf magazynowych.

You May Also Like