Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

3 lutego 2020

W toku budowy jakiegokolwiek obiektu, bez względu na to czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do źle lub w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również spowodować rozrost chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budynku powinno się chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą przede wszystkim piwnice, dachy, fundamenty, balkony i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy określą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej technologii warto użyć w stosunku do poszczególnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Ważne jest, żeby planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze ekspertami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących czy węży iniekcyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją i naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.

You May Also Like