Jak wybrać lampy ogrodowe?

27 listopada 2023

Ogród to prawdziwa wizytówka domu. Odpowiednio zaprojektowany może stanowić wspaniałe miejsce relaksu, spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych uroczystości i dziecięcej zabawy. Wyposażony we właściwe oświetlenie, posłuży jako przestrzeń wieczornej rozrywki i romantycznie spędzanych chwil. Dowiedz się, jakie parametry oświetlenia ogrodowego są najważniejsze i jakie są jego podstawowe źródła. Poznaj najbardziej popularne lampy ogrodowe i dostosuj ich przeznaczenie do swojej działki.

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

By ogród prezentował się okazale, należy go odpowiednio wyeksponować. Rodzaj oświetlenia uzależniony jest od warunków i terenu, na jakim jest postawiony. Odpowiednią instalację warto zaplanować z wyprzedzeniem. Rozbudowane oświetlenie wymagające podpięcia do instalacji elektrycznej obliguje z reguły do wykopów, które mogą zniszczyć posadzone wcześniej rośliny. Oświetlenie ogrodowe zazwyczaj podłączane jest do istniejącej już instalacji, jednak jeśli istnieje taka możliwość, warto przygotować podłączenie do osobnego obwodu wyposażonego w 2 wyłączniki. Pierwszy – zapewniający maksymalny poziom bezpieczeństwa i ochronę przed porażeniem, a drugi – dostosowany do mocy natężenia. Oba wyłączniki trzeba koniecznie powiązać z domową bądź dodatkową rozdzielnicą.

Oświetlenie ogrodowe – zasilanie

Moc zasilania potrzebna do oświetlenia ogrodu uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju zastosowanych lamp. Niskie napięcie o wartości 12 lub 24 V będzie wystarczające dla mniejszych powierzchni, na których planujemy umieścić wyłącznie kilka punktów światła. W celu minimalizacji ryzyka wystąpienia dużych spadków napięcia na dłuższych fragmentach przewodu ten nie powinien przekraczać 25 metrów. Suma podłączonych lamp nie może być także większa od mocy transformatora.

W przypadku dużego ogrodu lub mocno rozbudowanego systemu oświetleniowego odpowiednie będzie zasilanie 230 V. Właściwie dopasowane napięcie do rodzaju lamp zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i zmniejsza ryzyko występowania przepięć.

Ogrodowe źródła światła

W ogrodach z powodzeniem sprawdzają się:

  • lampy LED,
  • lampy solarne,
  • lampy z detektorem ruchu.

Swoje zastosowanie w przestrzeniach ogrodowych zyskują coraz bardziej popularne i cenione za swą energooszczędność lampy zasilane źródłami LED. Trwałe, zużywające o wiele mniej prądu (w porównaniu z klasycznymi żarówkami), świecą dłużej i są bardziej wytrzymałe na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Świetną alternatywą dla lamp zasilanych z gniazdka, są lampy solarne. Wykorzystujące energią słoneczną ładują się w ciągu dnia, by po zmierzchu zachwycać delikatnym, rozproszonym światłem. A w okolicach wejścia do domu, furtki lub bramy wjazdowej warto zastosować lampę z detektorem ruchu, która uruchomi się tylko wtedy, gdy zarejestruje aktywność w swoim otoczeniu.

Klasa ochrony lamp ogrodowych

Podczas zakupu lamp ogrodowych należy zwrócić uwagę na klasę jej ochronności. Tu najbardziej odpowiednie będzie oświetlenie o wartości IP 67 lub 68. Pierwsza cyfra oznaczenia określa stopień ochrony przed dostępem szkodliwych ciał obcych, a druga wyznacza poziom zabezpieczenia przed wnikaniem wody. Oświetlenie o wartości IP 67 gwarantuje maksymalną ochronę przed wnikaniem ciał obcych i krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie. Lampy z zabezpieczeniami o drugiej wartości „68” chronione są natomiast nawet podczas ciągłego kontaktu z wodą.

Lampy ogrodowe – rodzaje

Sposobów na rozświetlenie przydomowej przestrzeni jest wiele – od klasycznych lamp ogrodowych, przez lampki solarne, kule ogrodowe i dekoracyjne doniczki LED, po girlandy świetlne i naświetlacze. Sprawdź, który rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie!

  • Lampy ogrodowe – stojące, wiszące i kinkiety

W zależności od funkcji i miejsca instalacji można zdecydować się na ogrodową lampę wiszącą, stojącą lub kinkiet. Chętnie wybierane lampy stojące występują w wielu wariantach. Romantyczne latarenki rozświetlą delikatnym blaskiem roślinność, a minimalistyczne lampy w formie słupków posłużą doskonale jako oświetlenie ogrodowych alejek, tarasów i ścieżek. Ogrodowe lampy wiszące sprawdzą się na balkonach i werandach oraz w miejscach wspólnego biesiadowania. Instalowane przy drzwiach wejściowych kinkiety oświetlą nie tylko ich front, ale także pobliskie schody i taras.

latarenka ogrodowa 1612282825

  • Lampy solarne ogrodowe

Najbardziej popularne lampki solarne to te wbijane w ziemię. Umieszczone na regulowanych trzonach zakończone są z reguły płaskim panelem lub świetlną kulą. Instalowane w wielu konfiguracjach stanowią źródło oświetlenia na ścieżkach i chodnikach, ale także wśród bujnej roślinności na skalnikach i przy oczkach wodnych. Nowoczesne, samo ładujące się małe lampki słoneczne przeznaczone do montażu naściennego, są wykorzystywane między innymi do oświetlania wejść, podjazdów i tarasów.

  • Girlandy do ogrodu

Girlandy świetlne wprowadzą przyjazną atmosferę i delikatnie rozświetlą przestrzeń wokół domu. Zawieszone na tarasie lub w ogrodowym pawilonie sprawią, że chwile spędzane z bliskimi staną się jeszcze bardziej przyjemne. Tego typu oświetlenie przeznaczone na zewnątrz, można powiesić między… drzewami, tworząc niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju ozdobę. Girlandy ogrodowe mogą być zasilane żarówkami żarowymi, energooszczędnymi lub LED.

girlandy zewnetrzne 1612270893

  • Naświetlacze ogrodowe

Kiedy zależy nam na podświetleniu dużej powierzchni jednym źródłem światła, warto zainwestować w naświetlacz zewnętrzny. Estetyczne i proste w konstrukcji oświetlenie bez problemu rozjaśni budynki i podjazdy, a także wyeksponuje oczka wodne, drzewa i inne elementy architektury ogrodowej. Odporne na warunki atmosferyczne naświetlacze posłużą przede wszystkim w jesienne i zimowe dni, kiedy szybciej robi się ciemno i zmniejszona jest emisja promieni słonecznych.

  • Kule ogrodowe

Występujące w wielu rozmiarach, emitujące różne kolory kule ogrodowe to fantastyczne dopełnienie przydomowego ogrodu. Kule ogrodowe mogą być eksponowane pojedynczo lub w grupach. Stanowią źródło światła i piękną dekorację w jednym. Mają szerokie zastosowanie — sprawdzą się na schodach, w restauracyjnych ogródkach, na tarasach, w sadach, wzdłuż ogrodowych alejek i pomiędzy piękną roślinnością.

kula ogrodowa swiecaca 1612270895

  • Doniczki LED do ogrodu

Doniczki podświetlane to forma dekoracji, która przypadnie do gustu nowoczesnym ogrodnikom. Emitujące naturalne lub kolorowe światło tworzą zaskakującą ozdobę na tarasie, lub w ogrodowym pawilonie. Doniczki LED nie tylko podświetlą w oryginalny sposób roślinność, ale zastąpią także klasyczne formy oświetlenia. Ustawione wzdłuż alejki zapewnią bezpieczne przejście. 

  • Żarówki owadobójcze

Tego typu źródła światła przydadzą się w szczególności w okresie wiosenno-letnim, kiedy sporo czasu spędzamy na zewnątrz. Zainstalowane w okolicach tarasów, ogrodowych pawilonów i ławek ustrzegą przed niemiłymi gośćmi w postaci komarów czy muszek. Żarówki owadobójcze mogą być bez przeszkód używane jak klasyczne żarówki żarowe lub LED.

Źródło tekstu: https://lampoteka.pl/blog/jak-wybrac-lampe-do-ogrodu

You May Also Like