Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

6 listopada 2021

Mnóstwo przedmiotów, które użytkujemy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie lub malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz tryb pracy i życia, a statystyczny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one zbudowane.

Kto opracował i jakie elementy posiada silnik prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od prawie dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, dalszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania cenionych naukowców połowy XIX w., jak między innymi Thomas Edison, Zénobe Gramme oraz Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego stojana, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego dość awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za dużą niezawodność oraz bezszelestne działanie.

Silniki na prąd stały nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są używane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodzików, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne podarujemy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silniczków na prąd stały korzystają też hobbyści do tworzenia własnych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od szanowanych światowych producentów.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

You May Also Like