Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

25 października 2022

Zamów motoreduktor walcowy.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy składający się z przekładni mechanicznej i silnika. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktor kupisz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest drobna różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne części jak sprzęgła bądź hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na żmudne wyliczenia i testy różnych zestawów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń, jak również do krótkiego lub długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, transport czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in kolejki górskie, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome czy wertykulatory. Szerokie zróżnicowanie typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

You May Also Like