Podstawowe wiadomości o urologii

20 kwietnia 2021

Więcej o urologii w Krakowie.

Spotkanie z urologiem powoduje u szeregu pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, jakie bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które spostrzegły u siebie pewne oznaki choroby, częstokroć opóźniają o wiele tygodni wizytę u urologa. Tymczasem może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są wskazaniem do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele przeróżnych symptomów, które często są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które więc oznaki trzeba zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na konsultację z urologiem? Będą to w szczególności wszystkie zmiany dotyczące moczu, czyli zauważenie w nim ropy lub krwi, jego spienienie bądź ciemna barwa, ale również ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są też mniej wyraziste, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból pleców bądź podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż mężczyźni winni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), podtrzymaniem wzwodu czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada przy okazji odnotować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci bardzo często zapisują się do poradni urologa w celu przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), otrzymania porady dotyczącej wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra bądź stulejki. Urolodzy codziennie wykonują też mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

You May Also Like