Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

11 stycznia 2021

Solidna porcja wiedzy o biopsji prostaty. Zobacz koniecznie!

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością oraz kształtem kasztan jadalny. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważne jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość rozpoznania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego zauważenia groźnych zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem i ejakulacją, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. By jednakże mieć bezsporną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym w większości wypadków ok. 30 minut. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, mała krzepliwość krwi i alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

You May Also Like