Implanty zębów to najlepsza metoda na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich głównymi atutami są naturalny wygląd oraz stosunkowo łatwa pielęgnacja – implant zęba wraz z koronąwygląda tak samo jak naturalny ząb. Ich założenie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jak trzeba się do niego przygotować.
Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich zakładanie?
Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Poza nim ważne jest też stosowne nastawienie i zapanowanie nad nerwami. W następnej kolejności stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To umożliwia mu odsłonięcie kości i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To najtrudniejszy etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się precyzją i wyczuciem. Dokładność niezbędna jest także przy wszczepieniu implantu zęba w kość. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty stomatologiczne a obawa przed bólem
Proces wszczepienia implantu zęba budzi u części osób przerażenie związane z potencjalnym dotkliwym bólem odczuwanym w czasie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Na szczęście lęk ten jest kompletnie bezpodstawny. Obecnie implantologia korzysta z bardzo wydajnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo czuli na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które zupełnie wyeliminuje możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.