Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

14 września 2021

Kliknij tu, jeśli szukasz więcej wiadomości w temacie stożka rogówki Kraków.

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może powodować inne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – na czym polega schorzenie?

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jakkolwiek posiada mnóstwo nocyceptorów. Około trzydziestego roku życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, niekiedy występuje również podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie choroba jest niwelowana z użyciem okularów lub soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – rozmaite procedury

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Świetne efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności lub niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie zlikwiduje wadę wzroku.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

You May Also Like