Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

8 października 2018

Niedrożność nosa u niemowląt to dość częsta, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im gromadzący się katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Gromadzący się katar prowadzi do powikłań, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w poważniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina przesuwa się po ściance gardła podrażniając je. Żółtozielony, bakteryjny katar staje się zagrożeniem dla płuc i oskrzeli.

Jak można odciągać katar Gruszka czy aspirator do nosa?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do nosa, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do wnętrza gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. W ostatnich latach bardzo popularny jest natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

Takie rozwiązanie może budzić zdumienie wielu rodziców. Tymczasem jest to znacznie wydajniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, pasuje do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, należy stosować po uprzednim rozrzedzeniu flegmy roztworem soli 0,9%. Po usunięciu kataru powinniśmy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa dziecka uszkodzonej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza występuje w 3 wariantach: Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).

You May Also Like