Cechy kłódek – jaką wybrać?

9 stycznia 2019

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, włamywacz bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy bardzo szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla solidności kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najczęściej kupowane rodzaje to głownie kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym spotykane są również kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla zwiększenia odporności na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.

You May Also Like