System rozliczeń SWIFT – co to?

6 października 2023

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o systemie rozliczeń SWIFT? Skieruj się na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, że właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT – usprawnia finalizację płatności międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny wykorzystywany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na świecie działają też różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

You May Also Like