Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

26 listopada 2023

Zamów złote monety bulionowe.

Ludzie, którzy zdecydowali się inwestować w złoto mają do wyboru mnóstwo opcji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w ograniczonym nakładzie

Złote monety kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod paroma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących rocznic, stąd ich design bardzo sporadycznie jest modyfikowany. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie rokiem wybicia. Wypada wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje ciężar oraz próba wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, że są popularne w nawet najdalszych zakątkach świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie zawsze z 24 karatowego złota

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz mennice biją również monety o nominale 1/50 czy 1/2 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe bite są z reguły z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand bite są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego złota, z którego zostały wybite.

W ofercie rodzimych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi chińską Pandę, kanadyjski Liść Klonowy czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

You May Also Like