Funt szterling to nadal silna waluta

10 września 2021

Potrzebujesz więcej wiadomości o wymianie funtów? Idealnie trafiłeś! Wejdź na topfx.pl.

Funt szterling, potocznie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najsilniejszych walut świata. Pomimo przynależności początkowo do struktur Wspólnoty Europejskiej a następnie UE, Wielka Brytania nie przyjęła euro i utrzymała swoją historyczną walutę.

Funt szterling a Brexit

W efekcie Brexitu, który okazał się przewlekłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta względem dolara i euro zauważalnie spadła. Miało to związek m.in. z oznajmieniem przez ważne podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie również obniżeniem PKB. Odpracowywanie gwałtownego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się powoli i przy dość zauważalnych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa COVID-19. Wypada jednakże uwydatnić, że funt szterling to niezmiernie mocna waluta, będąca w obiegu w Królestwie Brytyjskim już od XII w., która w samym tylko XX w. przezwyciężyła znaczne spadki spowodowane zarzuceniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. i poważny atak spekulantów walutowych nazwany “Czarną środą” z 1992 r.

Analizy kursu funta znajdziesz na stronie kantoru internetowego

Funt szterling jest dla Polaków istotną walutą, w której wciąż chętnie inwestują swój kapitał. Jest tak przede wszystkim z tej przyczyny, iż mimo opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, wielu pracujących tam rodaków nie zamierza wrócić do ojczyzny i nieprzerwanie wspiera finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualnym kursem funta szterlinga interesuje się więc ogromna grupa osób. Poszukuje ona przede wszystkim precyzyjnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale często też wykresów historycznych wybiegających do pięciu lat wstecz. Takie dane dostępne są m.in. na stronach kantorów internetowych, które aktualizują kurs co parę sekund. Informacje te pomagają też czujnym inwestorom wymienić walutę po najlepszym kursie.

You May Also Like