Czy warto lokować oszczędności w złoto w sztabkach?

20 lipca 2021

Uzyskaj więcej informacji o złoto sztabki.

Gromadzenie pieniędzy na koncie czy umieszczanie ich na lokacie nie jest już tak rentowne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Niskie oprocentowanie proponowane przez banki, ale też i powszechniejsze zrozumienie, że nie zainwestowany kapitał zapewnia zysku spowodowały, iż poszukujemy metod, które umożliwią naszym finansom dawać za jakiś czas poboczny przychód. Obok kupowania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz większym popytem cieszą się metale inwestycyjne, a w szczególności – sztabki złota.

Czy sztabki złota to pewna lokata?

Na wstępie wypada stanowczo podkreślić, iż inwestycja pieniędzy w złote sztabki to wieloletnia inwestycja. Złoto z reguły opiera się większym i mniejszym wahaniom dostrzeganym w gospodarce, a wręcz niepewność polityczna i gospodarcza nieraz podwyższa jego cenę. Oczywiście, można odnotować wahania w jego wartości, jednakże badając jej historyczny wykres łatwo można spostrzec, że z biegiem czasu ona wzrasta. Czemu się tak dzieje? Od setek lat ilość tego metalu w aktywnym obiegu utrzymuje się mniej więcej bez zmian. Kiedyś służył on jako uniwersalny środek płatniczy, dzisiaj jest wykorzystywany w elektronice,medycynie czy przemyśle chemicznym, jak również – nadal na ogromną skalę – w złotnictwie i sztuce. Pomimo, iż wydobycie złota wciąż trwa i w teorii powinno go przybywać, odzyskiwanie tego kruszcu zastosowanego między innymi przy produkcji sprzętu elektronicznego (jak odtwarzacze CD czy też piloty do telewizorów) jest nieraz nieopłacalny, stąd popyt na złoto trzyma się wysokim poziomie i oczekuje się, iż w przyszłości trend ten nie powinien ulec zmianie.

Złote sztabki – kogo stać na taką lokatę?

Czytając o inwestycji pieniędzy w sztabki złota większa część osób natychmiast uzna, iż to nie dla nich, ze względu na wysoki koszt. Tymczasem złote sztabki produkuje się w licznych wagach, dlatego zasadniczo każdy może pozwolić sobie na lokatę jakiejś części oszczędności w ten kruszec. Złoto można zakupić już w sztabkach o wadze 5 g, 2,5 g, a nawet 1 g. Takie małe sztabki są także idealne jako upominek. Więksi inwestorzy, posiadający pokaźniejszy kapitał raczej nabywają większe sztabki złota o wadze 100 g, 250 g oraz 1 kg. Trzeba jednak mieć świadomość dwóch rzeczach. Po pierwsze, inwestując w cięższą sztabkę kupimy złoto zdecydowanie taniej. Po drugie, nie można rozłupać kupionej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży.. Zatem warto kupować złoto w sztabkach o rozmaitej wadze bądź zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są od razu rozparcelowane na niewielkie kawałki o wadze 1 g.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

You May Also Like