Zasady wykonania izolacji pionowej i poziomej

18 września 2020

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, pragnie, aby możliwie jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie stanie się to jednak prawdopodobne, jeśli nie zostanie wykonana odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja skutecznie chroni przed wilgocią na murach, na skutek czego powoduje, że nie pokrywają się one nieestetycznymi plamami, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz znaczenie

Jedną z oznak nieodpowiednio wykonanej izolacji domów okazuje się być zawilgocenie murów. Do tego dodać trzeba puchnące tynki oraz przytoczone we wstępie artykułu plamy, które zazwyczaj wypatrzeć można w piwnicy i na parterze. Takie problemy niezwykle często spotykane są w tych budynkach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. I nie ma tu niewielkiego choćby znaczenia czy w grę wchodzą o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te nowe. By zrekonstruować brakującą bądź nieprawidłowo zrobioną izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów leżących pod kątem. Potem przygotowane wloty należy napełnić stosując do tego celu specjalny roztwór o działaniu uszczelniającym. Jest on higroskopijny, dzięki czemu efektywnie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wody w górne części murów. Aby jednak izolacja o charakterze poziomym okazała się skuteczna, niezbędne jest też odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się najpierw skuć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec zabezpieczyć wszystko substancją, który ma działanie izolujące. Dopełnieniem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji budynku mądrze jest zlecić mającej doświadczenie ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace zostaną wykonane prawidłowo, a izolacja się sprawdzi.

You May Also Like