Fundamenty to podstawa każdego domu. Już na etapie stawiania budynku należy zatroszczyć się o to, aby konstrukcja była wytrzymała. Świetnie sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Zobaczmy w takim razie przed jakimi czynnikami chroni tego rodzaju izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroń podstawę budynku przed naturalną wilgocią
Czynniki atmosferyczne mają znaczący wpływ na konstrukcję domu. Szkodliwe konsekwencje ma zwłaszcza oddziaływanie wilgoci, co może być przyczyną wyziębiania konstrukcji. Mokre fundamenty sprawiają, że rośnie współczynnik przepuszczalności cieplej budynku, a tym samym ogrzewanie staje się nierentowne. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najczęściej wykorzystywaną metodą hydroizolacji, która pomaga dom przed niekorzystnym działaniem wody oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Wykorzystuje się ją tak przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Podstawę budynku osłania się za pomocą rozmaitych rodzajów izolacji. Ciężką izolację stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, gdy mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei w większości przypadków używana jest lekka izolacja, która pomoże zabezpieczyć podstawę budynku przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zadbaj o kąty, załamania i zespojenie ścian
Wyróżniamy wiele technik izolacji – na zewnątrz i od wewnątrz. Służą do tego różnorodne tworzywa budowlane, takie jak roztwory bitumiczne, folie płaskie, zaprawy hydroizolacyjne czy emulsje silikonowe. Pamiętajmy, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania osobnych projektów dla najważniejszych części jak na przykład narożniki, krawędzie i łączenia murów. Dlatego prace należy powierzyć firmom mającym wieloletnie doświadczenie w tym zakresie – tylko wówczas zyskamy pewność, że nieruchomość jest stosownie chroniona przed działaniem wody.