Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

5 stycznia 2020

Deski szalunkowe to najistotniejszy element konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednak zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić obiekty z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednakże były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z wilgocią. Dlatego dziś wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

You May Also Like