Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

6 lutego 2020

Dowiedz się, gdzie kupić szalunki Kraków

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, żeby właściwie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większość inwestorów oraz wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z drewna, metalu bądź sklejki, jak również zestawiać 2 albo 3 materiały. Najczęściej jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą belki, narożniki, głowice ze stali bądź aluminium i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt i ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

You May Also Like