Jakie jest zastosowanie szalunków?

4 listopada 2019

Znajdź szalunki Kraków

Szalunki to to konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą na ogół wykonuje się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna cechującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można też solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka solidnie zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też profesjonalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary oraz sklejkę.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

You May Also Like