Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

9 lutego 2020

Zamów obrączki Kraków

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich miłości, oddania i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu ślubu od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże niewiele osób wie. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak przykładowo na Słowenii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Włoszech czy we Francji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie podług niegdysiejszych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj podpowiada, iż narzeczona nie powinna ich kupować, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Na przestrzeni wieków sporządzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal), które reprezentowały siłę uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia stosuje się z reguły złoto i platynę, które są oznaką ufności wobec małżonka. Owszem, inkrustuje się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub ważny dla młodej pary cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

You May Also Like