Zakładamy ogród – podłoża ogrodnicze

11 stycznia 2019

Prace w ogrodzie wymagają używania specjalistycznych podłoży, które pozwolą wyhodować piękną roślinność. Jakie podłoża ogrodnicze są najczęściej stosowane? Czy zielone dachy wymagają szczególnego rodzaju podłoża?

Podłoża ogrodnicze – perlit i nawozy mineralne

Użycie dobrego podłoża ogrodniczego pozwoli wyhodować bujną roślinność, dlatego niezwykle istotny jest wybór najlepszych produktów. Chcesz, żeby na Twoim dachu pojawiła się imponująca roślinność, której nie zniszczą negatywne czynniki atmosferyczne? W sklepach można znaleźć wiele rodzajów podłoży ogrodniczych, które gwarantują znakomite efekty. Niektóre gatunki roślin wymagają specyficznych warunków – wówczas zalecane jest mieszanie różnych rodzajów ziemi. Podłoża dostępne w sklepach tworzą np. węgiel brunatny, ziemia wrzosowa, materiały sztuczne, kora. Ziemie różnią się od siebie skalą kwasowości, właściwościami fizycznymi i zawartością azotu.

Podłoża ogrodnicze – wykorzystaj potencjał zielonego dachu

Marzy Ci się ogród na dachu? Takie rozwiązanie jest współcześnie bardzo modne i pozwala rozkoszować się zielenią w środku miasta. Jeśli chcesz wyhodować tam wspaniałe gatunki traw i ziół, musisz dopasować odpowiedni substrat. Wyróżniamy podłoże intensywne i ekstensywne. Pierwszy rodzaj podłoża stosuje się np. do dużych roślin. Na dachu intensywnym można uprawiać także krzewy. Wymaga on szczególnej pielęgnacji i nie może być zastosowany na dachach o dużym kącie nachylenia. Duże obciążenie dachu jest kolejną przeszkodą do jego zastosowania. W przeciwieństwie do niego, substraty ekstensywne są stworzone do uprawiania sucholubnych roślin, takich jak skalnice, smagliczki i trawy ozdobne. Chcesz hodować rośliny odporne na wiatr, które nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji? Zainwestuj w podłoża ekstensywne. Możesz je zastosować nawet na dachach pod kątem 35 stopni.

You May Also Like