Masz w domu storczyki? Sprawdź, jak o nie dbać

14 października 2020

Storczyki możemy znaleźć niemal w każdym domu. Ich uprawa stanowi spore wyzwanie, szczególnie dla osób początkujących. Jedną z trudności w ich hodowaniu jest ich prawidłowe podlewanie. Na co zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami przez długi czas? O czym pamiętać przy podlewaniu? Oto kilka najważniejszych zasad.

Jak prawidłowo podlewać storczyki?

Storczyki ze względu na swoje tropikalne pochodzenie, mogą przysporzyć kilku problemów. Najbardziej odpowiadająca im warunkom naturanym jest metoda zanurzania korzeni do połowy w wodzie. Roślinę pozostawiamy do czasu, aż korzenie zostanie wsiąknięta woda, czyli ok. 15 do 30 minut.

Innym sposobem jest podlewanie storczyka metodą tradycyjną, czyli przy użyciu konewki. Jednak jeśli roślina znajduje się w pobliżu okna to należy uważać, aby nie zamoczyć przypadkowo liści, bo promienie słońca na nie padające mogą spowodować oparzenia.

Przy podlewaniu storczyków, warto zwrócić uwagę na jakość wody. Rośliny podlewamy wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej destylowaną (lub jej mieszanką z wodą z kranu), deszczówką, jeśli charakteryzuje się ona niskim stopniem zanieczyszczenia lub mineralną. Powinno unikać się wody wodociągowej, ze względu na wysoką zawartość wapnia, która może spowodować, że roślina nie wytworzy kwiatów.

Jak często podlewać storczyki?

Rośliny, które trzymane są w doniczkach należy podlewać dopiero, gdy podłoże będzie całkiem suche/po całkowity przeschnięciu podłoża. Okres podlewania waha się od 3 do 16 dni w zależności od rodzaju rośliny, jej wielkości czy natężenia słońca. W przypadku sezonu grzewczego czy upałów, przesuszenie może występować częściej. Najlepszym punktem odniesienia będzie obserwacja korzeni rośliny. Jeśli są zielone, to wtedy jest ona wystarczająco nawodniona. Z kolei biały nalot oznacza, że należy ją podlać.

Warto pamiętać, że w przypadku podlewania storczyków obowiązuje zasada – mniej znaczy więcej. Zbyt długie trzymanie korzeni w wodzie może skutkować gniciem rośliny.

Chociaż storczyki potrzebują trochę więcej naszej uwagi, to potrafią się odwdzięczyć pięknymi kwiatami, jeśli się prawidłowo o nie prawidłowo zadba. Warto mieć na uwadze, że storczyki to rośliny egzotyczne i wymagają innego sposobu podlewania niż te tradycyjne.

You May Also Like