Aranżacja ogrodów – zaufaj profesjonalistom

23 lutego 2019

Zamiast aranżować ogród przypadkowo, korzystniej będzie pokusić się o jego przemyślaną oraz gustowną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, że otoczenie będzie prezentować się przepięknie. Wymaga to jednakże dużej umiejętności oraz wiedzy, między innymi na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem jest więc powierzenie aranżacji fachowcom. Wbrew pozorom, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – często nieudane – próby aranżacji bądź pielęgnacji ogrodu.

Aranżacja ogrodów nie jest łatwa – o czym trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga m.in. znacznego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych miejscach) i w związku z tym jakie można nasadzić tam rośliny, z uwzględnieniem ich wymogów innego rodzaju, dotyczących choćby odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło. Ważny jest też właściwy układ roślin, na przykład umieszczanie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale imponował swym pięknem. Nie lada zdolności wymaga również zrobienie drenażu i systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, lecz najistotniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Wiele osób zamierza zaaranżować swój ogród w określonym stylu – w stylu francuskim czy angielskim. Żeby jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, trzeba nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również odpowiednio dopasować do niej inne elementy aranżacji.

Aranżacja ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz imponującego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, choć oczywiście piękny trawnik, kwitnące rośliny, egzotyczne drzewa i krzewy są w ogrodzie najistotniejsze. Warto jednakże zafundować im odpowiednią oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki oraz oczka wodne, wyjątkowego charakteru dodają im również kamienne schodki. Urok zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do określonych obszarów bez zadeptywania trawnika, a także poprawiają walory estetyczne ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich szerokość i układ, a także wszystkie pozostałe detale aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dopasować do stylistyki ogrodu i domu. Samodzielnie zrobić to jest niełatwo, warto więc powierzyć realizację tego zadania osobom, które doskonale się na tym znają.

You May Also Like