Dzisiaj dyżur pełni

dyzury aptek

No. 1

pl. Jana Pawła II 3

Morąg archiwalny

Sonda

Gdzie bawicie się w Sylwestra?

w domu - 32.3%
u znajomych - 4.8%
na balu - 12.9%
za granicą - 1.6%
31 pracuję - 8.1%
przy ratuszu - 30.6%
nie świętuję - 6.5%

Głosów ogółem: 62

Kursy walut

«
»
NBP
2018-01-17
USD
3.4109
-0.24%
EUR
4.1739
-0.21%
CHF
3.5398
-0.08%
GBP
4.7051
-0.02%

Warto odwiedzić

olx logo
next jobs
prusowie
banner morag
banner lot
banner slonecznik

Co tam Panie na Morągu

Brak wiadomości na czacie

Facebook

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

Wasze komentarze

 • Super impreza. Następnym razem będzie lepiej z czasem. Trasa mega szybka.

  Czytaj więcej...

   
 • Świetna inicjatywa , gratulacje dla nauczycieli - Historia jaka by nie była powinna być znana młodzieży ...

  Czytaj więcej...

   
 • Bardzo czekam na kolejne felietony. Okres historyczny o którym np. nasze muzeum zupełnie nie informuje ...

  Czytaj więcej...

   
 • Z podziękowaniem za wiedzę. Prosimy więcej.

  Czytaj więcej...

   
 • Patrząc na te ryciny , oraz czytając opis mam wrażenie , że poziom rozwoju tych plemion w żadnym ...

  Czytaj więcej...

01-banner_emorag.jpg 02-banner_coyote.jpg 06-banner_jopek.jpg 20-banner_emorag.jpg

PRUSOWIE - życie codzienne.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

03 prusy3Życie codzienne Prusów skupiało się w granicach luksu i pulka ( małe jednostki osadnicze ). Ważne decyzje podejmowano na wiecach zwanych „wayada”, w których brali udział wszyscy wolni Prusowie. Zwoływał ich „krive” – najwyższy kapłan za pośrednictwem posłańca wyposażonego w „krivulec” – zakrzywioną i rzeźbioną laskę kapłana, na której również odmierzano upływający czas w oparciu i zmieniające się cyklicznie fazy księżyca. Wayada pełnił również rolę trybunału sądowego, a jego postanowienia były ostateczne. Łamanie ich pociągało za sobą represje do wyłączenia ze społeczności, sprzedania w niewolę do innego plemienia i kary śmierci włącznie.

Podstawową jednostką tej społeczności była patriarchalna rodzina z ojcem jako jej głową i właścicielem całego majątku, niewolników stanowiących czeladź oraz żon, które Prusowie kupowali. Należeli do niej również nieżonaci synowie, niezamężne córki, samotni krewni i rodzice ojca. W przypadku śmierci tego ostatniego, jego majątek dziedziczył najstarszy syn wraz z obowiązkiem utrzymywania niesamodzielnych członków rodziny. Gdy któryś z synów kupił sobie żonę, wówczas zakładał własną rodzinę. Na ziemi niczyjej lub na kawałku przekazanej mu ojcowizny budował zagrodę – buttan.
Zagrodę otaczał wysoki mur z polnych kamieni wystarczająco wysoki, aby zapewnić ochronę przed dzikimi zwierzętami. Przez drewniane wrota wchodziło się na podwórze, gdzie na środku stał dom z podpiwniczoną sienią. Posadzka była wyłożona kamieniami i wylepiona gliną. Brakowało okien. Dym uchodził z otwartego paleniska z kamieni umieszczonego centralnie przez otwór w szczycie domu. Z sienie można było przejść do innych pomieszczeń – łaźni, izby dla czeladzi, obory i stajni. Wzdłuż ścian zabudowań stawiano snopy zboża, a w pewnym oddaleniu od nich stogi z sianem i suchymi liśćmi. W obejściu znajdowały się ziemniaki i jamy do przechowywania żywności obłożonej lodem.


03 prusy1
 03 prusy2

W północnej i zachodniej części ziemie ostródzkiej osiedlili się Pomezanie, a w centralnej i południowo-zachodniej Sasinowie. Granicę między tymi plemionami stanowiła Drwęca. Ziemię morąską zamieszkiwali Pogezanie ( o tym plemieniu więcej w kolejnych odsłonach ). Podstawą gospodarki Prusów była hodowla zwierząt, uprawa roli oraz rzemiosło – „każda rodzina miała własne stada bydła, koni, owiec i kóz, które były wypasane wspólnie na łąkach, pastwiskach i polanach międzyleśnych należących całego luksu” (Ł. Okulicz-Kozaryn). Prusowie słynęli z hodowli koni. Im większe stado i bardziej rącze konie, tym większy był prestiż właściciela, gdyż zwierzęta te wykorzystywano w walce, w wyścigach przynoszących sławę zwycięzcy, no i oczywiście w transporcie. Przy uprawie roli do sochy i radła zaprzęgano krowy i woły. Zboża uprawiano w systemie trójpolowym, każda trzecia część pola na zmianę w kolejnym roku ugorowała, w drugim roku wysiewano na niej oziminę, a w trzecim zboża jare. Owies (wyse) stanowił paszę dla koni, z jęczmienia (mayse) wytwarzano alkohol, a z pszenicy (dagagaydis) i w szczególności z prosa (meltan) wypiekano placki i różne smakołyki. Z warzyw znana była rzepa. Przeciętna powierzchnia uprawna zwana 1 radłem wynosiła około 7 ha (inne źródła określają radło jako 10 ha). W zdobywaniu żywności drugorzędną rolę odgrywało myślistwo i rybołówstwo. Trzeba też dodać, że Prusowie chętnie zajmowali się bartnictwem, a sfermentowany miód był ich ulubionym alkoholem do czasu, gdy w wiekach późniejszych został wyparty przez piwo. Najbardziej cenionym alkoholem, a w szczególności wśród pruskiej arystokracji, było sfermentowane kobyle mleko.

„Do picia używają zwykłej wody i napoju z miodu, czyli miodu pitnego oraz mleka klaczy, tego mleka nigdy nie piją, dopóki wpierwej nie zostanie ono poświęcone. Innych napojów w dawnych czasach nie znali…”.
(Piotr z Dusburga)

03 prusy3

Ważną rolę odgrywało rzemiosło, a szczególnie ciesielstwo, kołodziejstwo, garncarstwo i kowalstwo oraz handel. Konie pruskie znajdowały nabywców na Pomorzu, zaś znaleziska monet arabskich – dirhemów, między innymi w Cierzpiętach, świadczą, że Prusowie handlowali nawet z odległymi krajami Bliskiego Wschodu (M. J. Hoffmann). O bogactwie ich kultury materialnej, już w okresie wczesnego średniowiecza, świadczą groby ciałopalne i szkieletowe, w których znaleziono ozdoby z brązu i srebra z ornamentami o motywach roślinnych lub zwierzęcych. Przepalone kości zmarłych grzebano bezpośrednio w ziemi, w jamach lub popielnicach. Często grzebano obok konie i to żywe. Pochówki takie odnaleziono między innymi w Dylewie i Pietrzwałdzie (M.J. Hoffmann).

Autor: Jan Dąbrowski

reklama

Komentarze  

0 #3 krysnaj 2017-11-06 19:16
Bardzo czekam na kolejne felietony. Okres historyczny o którym np. nasze muzeum zupełnie nie informuje :(. Tak jakby historia naszych ziem zaczynała się od przybycia na te ziemię rodu Dohnów jakby wcześniej nie było nikogo, zupełnie nikogo i zupełnie niczego. Bardzo dziękuję za tą wiedzę.
Cytować
0 #2 krysnaj 2017-11-03 20:53
Z podziękowaniem za wiedzę. Prosimy więcej.
Cytować
0 #1 Walery Kowalewski 2017-11-03 12:05
Patrząc na te ryciny , oraz czytając opis mam wrażenie , że poziom rozwoju tych plemion w żadnym wypadku nie odbiegał od rozwoju naszej społeczności przed rokiem 966 .
Myślę , że w następnych felietonach dowiemy się dlaczego plemię Pogezan musiało uciekać ze swojej ziemii morąskiej przed Krzyżakami .
Cytować

Dodaj komentarz

Regulamin komentarzy
Uwaga: redakcja www.e-morag.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz

Styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

W tym tygodniu

Brak wydarzeń

Obiadek na dziś

Dzisiaj w menu:

Zestaw nr 1
Zupa:Żurek z kiełbasą
Danie główneKurczak w sosie, ziemniaki z koperkiem, surówki

Zestaw nr 2
Zupa:Pomidorowa z makaronem
Danie głównekotlet schabowy, ziemniaki z koperkiem, surówki

Zestaw nr 3
Zupa:Kalafiorowa
Danie główneGulasz z wieprzowiny, ziemniaki z koperkiem, surówki

Zestawy obiadowe
w cenie od 9,99zł + 1zł soczek
od godziny 10:30 do 17.

SMACZNEGO !!!

Komunikcja

przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
przewozy pks
 

Reklama

ciuszek top
ciuszek pon
 

Pływalnia proponuje

banner pływalnia2
Środa
Zapraszamy od 6:00 do 22:00

 

plywak